Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Temmuz 2024
Beğen 12

Temel AKSOY (Kemençeci)

Temel AKSOY (Kemençeci)

1917 Gümüşhane Canca Mahallesi doğumludur. Bayar soyadı Aksoy olarak değiştirdi. Babası Mustafa Bey. Boyacı ve ayakkabı tamircisi, kasap, Ramazan davulcusu ve kemençeci olarak tanındı. Gümüşhane’de düğün, bayram ve eğlence ilk adresiydi. Birçok genci o evlendirdi, 2-3 gün süren düğünlerde çalıp söylerdi. Halk tarafından sevilen, misafir edilen gerçek bir sanatçıydı.
Okuma yazma bilmemesine rağmen, kültür ve sanat adamıydı. Yeşil Kurbağalar, Tamzara, Torul Hartaması, Huma Kuşu, Sarıkız, Sıksara, Mapushane ve Temur Ağa türkülerini Gümüşhaneliler onun yanık sesinden dinledi. 3,5 yıl doğuda askerlik yaptı. Eski Atalay Garajı ve Ulusoy Yazıhanesi yanında uzun yıllar ayakkabı tamirciliği yapan Boyacı Temel 1994–95 yıllarında geçirdiği felç nedeniyle son 2–3 yıl çalışamadı. Hiç eğitim almadı.
Cumhuriyet Dönemi kıyafetlerini pantolonunu ve 8 köşe şapkasını hiç çıkarmayarak günümüze kadar getiren canlı bir tarihti. Okuyan insanlara müthiş bir saygı duyardı. Dükkânına gelen yeni atanmış gencecik öğretmene hürmet gösterir, ayağa kalkardı. Suzan Hanımla evliliğinden 4 çocuk babasıydı. 19.05.1997’de vefat etti. Özcan Mahallesi Mezarlığı’nda yatmaktadır.

Yorumlar

  1. Selahattin Saraç dedi ki:

    Haber 29’un hizimetlerine okuyan hepimizin ihtiyacı var ..Temel amcamızı unutmak mümkünmü.O canlı bir tarihti, yıllarca fırtına gibi esti.Aslında çok önemli kültür hizmeti yaparken etrafındakilerin çoğu farkında değildi.Ölümünü öğrendiğimde üzüntümü anlatamam.Mekanı cennet olsun inşallah..Bütün benliğimizle onu özlüyoruz ama ne yazıkki o dönemlerden kalan hiç bir verimiz yok.Bu konu da canım memleketimde eksik çok.Kadir kıymet bilişimiz kadar da duyarsızız.Gelecek kuşaklara karşı aynı hatayı yapmayız inşallah..Haber 29 kal sağlıcakla.Dağların kucağına sevgilerimi gönderiyorum..Selahattin

Yorum Yaz