Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 04 Mart 2024
Beğen 4

Hıfzı Kenan ÇETİNER

Hıfzı Kenan ÇETİNER

15.01.1932 tarihinde Gümüşhane Bağlarbaşı Mahallesi’nde doğdu.  Babası Numan Efendi oğlu Ziver Bey, annesi Ayşe Hanım’dır. Fevzipaşa İlkokulu’nu bitirdi. 1944’de Erzurum Yapı Sanat Okulu’nda parasız yatılı okudu. İki yıl okuduktan sonra hastalanarak 1946’de Gümüşhane Erkek Sanat Enstitüsü Torna Tesviye Bölümü’ne girdi. 1951’de mezun oldu.

 

Ankara Astsubay Okulu’nu kazanarak 1952’de astsubay oldu. 4 yıl görev yaptıktan sonra sağlık nedeniyle ordudan ayrılarak Devlet Su İşleri’ne girdi ve Hidrolog oldu. 1959–1963 arası DSİ’de çalıştıktan sonra Eskişehir’e atandı ve 1963–1970 arası burada görev yaptı. 1970 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. 14 yıl ABD’de çalıştıktan sonra vatan hasretiyle Türkiye’ye döndü. 1984 yılından beri İzmir’de ikamet etmektedir.

 

14 yaşında şiir yazmaya başladı. Amcasından etkilendiği için şiirlerinde Hıfzi mahlasını kullandı. Şiirleri genellikle halk şiiri (Âşık) tarzındadır. Yurt özlemi ve aşk üzerine yazılmıştır. Şiirlerini 1983 yılında “Çağlayan Çağlarım” adlı eserinde topladı. Haziran 2004’de kitabın ikinci baskısını yaptı.

 

Şiirlerini kendi deyimiyle;

“Çocukluk çağlarımın gençliğe dönüştüğü yıllardan, bugüne kadar geçen boş zamanlarımı değerlendirmeğe çalışmak amacı ile yazmış olduğum bu şiirlerim, ilk satırından son satırına kadar bir iddia taşımaktan uzak olup, bir anlık duygularımın benliğimde husule getirmiş olduğu ilhamların bir tezahürüdür “der. Evli ve Cem Çağlar ile Seyhan’ın babasıdır.

 

 

GÜMÜŞHANE’ME

 

Dinle Gümüşhane’m ozan dilini

Ummanlar taşımaz yaşım selini

Koklar idim bin bir çiçek gülünü,

Bir daha yaşanmaz, o bir devirdi.

Sorda Bağları’dır baba mekânım

O bağlarda kaldı en tatlı anım

Harşit Çayı gibi coşardı kanım

Gurbet beni bir hazana çevirdi.

Vuslatı düşlerim, dolanda süre

Gönül hasret çeker doğduğu yere

Bir su gibi akan takvime göre

Kader beni yıllar yılı savurdu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz