Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Temmuz 2024
Beğen 5

İrfani ÖZDEMİR

İrfani ÖZDEMİR

İrfani ÖZDEMİR Gümüşhane de doğdu. İlk müzik çalışmalarını babası öğretmen Kaya ÖZDEMİR den aldı. Ankara Devlet Konservatuarı’nın açmış olduğu giriş sınavını kazanarak Prof. Şakir YOLAÇ’ın Obua sınıfına alındı. 1969 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Obua bölümünden pekiyi derece ile mezun oldu. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının sınavını kazanarak bu orkestranın sanatçılığına atandı.

 

 

1972 yılında Federal Almanya Hükümetinin verdiği DAAD (Alman Akademisyen Değişimi) bursunu kazanan sanatçı Dedmold yüksek müzik akademisinde Prof. Helmuth WINSCHERMANN’ın Obua sınıfında öğrenim gördü. 1974 yılında bu akademiyi bitirerek diploma aldı. Aynı yıl Türkiye’ ye döndü. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasındaki görevine başladı. 1977 yılında Almanya da Weikersheim Uluslararası oda müziği ve 1979 yılında Belgrat da Uluslararası çağdaş müzik festivaline katıldı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok konser verdi. 1988-1997 tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

 

 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası ile solist sanatçı olarak konserler veren İrfani ÖZDEMİR Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında Obua grup şefi olarak emekliye ayrılmış olup halen Hacettepe Üniversitesi Ankara devlet konservatuarında ve Anadolu Üniversitesi devlet konservatuarında öğretim üyesidir.

 

e-mail: irfaniozdemir@gmail.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz