Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Beğen 5

Mahmut POLAT

Mahmut POLAT

1959 yılında Gümüşhane Kelkit İlçesi Salördek Köyü’nde dünyaya geldi. Aynı yıl ailesiyle Trabzon’a göçtü. İlkokulu Trabzon’da, ortaokulu Kaynarca’da bitirdi. Liseyi siyasi, konservatuarı maddi nedenlerden dolayı tamamlayamadı. 1972 yılında Pendik Halkevi’nde folklor ve halk müziği çalışmalarına başladı. Yedi bölgeyi folklorik olarak oynayan Polat ayrıca bağlama icra ustasıdır. Yurt içi ve yurt dışı festivallerde ülkemizi temsil etti.

1990’da Memleketim adlı kasetiyle profesyonelliğe adım attı. Söz ve müziği kendisine ait 7 albüm hazırladı. Konser, festival, şiir ve albüm çalışmalarına devam etmektedir. 2000 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı mülakatlarını kazanarak Yerel Sanatçı unvanı aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kültürleri Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü türkü repertuarına Gümüşhane adına birçok türkü kazandırdı.

2010 yılında Gümüşhane Kelkit Yöresinde bir asır önce bilinen ve unutulmuş olan kuşburnu düdüğü adlı nefesli sazı Türk kültürüne kazandırıp Kültür Turizm Bakanlığı arşivine Gümüşhane adına tescil ettirdi. UNESCO’nun yürüttüğü (Yok Olmaya Yüz Tutmuş İnsan Hazineleri ) bir program gereği kuşburnu düdüğünü koruma altına aldırttı. Gümüşhane de köy köy gezerek 100 ü aşkın türkü derledi. Gümüşhane Türküleri adlı bir kitap ve albüm çalışması basım ve stüdyo aşamasındadır. Can Gümüşhane, Yaslanmış Köyüme Sıralı Dağlar ve Yiğit Bizim Ellerde adlı eserleriyle adını duyurdu. Birçok sanatçı eserlerini seslendirdi. 1999 yılında MHP seçim müziklerini yaptı.

Bir dönem Kocaeli Körfez Belediyesi Kültür Eğitim Müdürlüğü görevinde bulundu. Kral Karadeniz TV basın kartı sahibidir. İki dönem Kültür Vadisi adlı programı hazırladı ve sundu. Talat Ülker tarafından ozanın “Hayatı, Şiirleri, Derlemeleri” araştırılarak kitap haline getirildi. Başbakanlık Osmanlı Devlet Arşivlerinde Araştırmacı, yerel gazetede kurucu köşe yazarlığı, ulusal gazetelerde muhabirlik yaptı.

Memleketim, Birliğimiz, Doğdu Geliyor, Devlet Gelecek, Özlettiler, Bende Özledim adlı albümlere imza attı. MÜYOBİR, MESAM, FİLMSAN, GÜDEF üyesi ve Pendik Gümüşhane Kelkit İlçesi Kültür ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanıdır. Evli ve üç kız babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz