Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 25 Haziran 2024
Beğen 24

Prof Dr Osman KÖSE

Prof Dr Osman KÖSE

1967 ‘de Gümüşhane’de doğdu. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1992 yılında aynı Bölümde Araştırma Görevlisi oldu. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini burada tamamladıktan sonra aynı üniversitenin Fen–Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne Öğretim Üyesi olarak atandı. Kazakistan, Amerika ve Almanya’da araştırmacı ve misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Balıkesir Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’nde çalıştı. 2007 yılında Doçent, 2013 yılında Profesör oldu. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli bilimsel araştırma projeleri ve idari görevlere ilaveten, 2013–2014 yılları arasında, 38. Madde ile Başbakanlıkta görevlendirildi.

2014 yılında Ankara Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekanlığına atandı. Fakültenin kapatılması ile yerine kurulan Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün (PAEM) kurucu müdürlüğü yaptı. Çalıştığı Üniversiteler ve Polis Akademisi’nde Anabilim Dalı Başkanlıkları, Bölüm Başkanlıkları, Dekan Yardımcılıkları, Yönetim Kurulu Üyelikleri gibi çok yönlü görevler üstlendi. Halen Polis Akademisi Başkan Yardımcılığı ve Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü’nü yürütmektedir.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yer almıştır. Samsun Aydınlar Ocağı Başkanlığı, Cihannüma Derneği ve Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Kurucu üyeliği bunlardan bazılardır. Çok sayıda bilimsel kitap ve makalelerin yanısıra Osmanlı son dönemi Türk Dış Politikası, Türk–Rus İlişkileri, Balkanlar, Kafkasya, Terör ve Şehir Tarihi üzerine çalışmaları devam etmektedir.

Uluslararası düzeyde çok sayıda bilimsel sempozyum ve konferansın yürütücülüğünü yapmıştır. Bilimsel ve periyodik olarak yayınlanan uluslararası Journal of History Studies dergisinin sahibi ve editörüdür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz