Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Beğen 12

Prof Dr Abuzer Kendigelen

Prof Dr Abuzer Kendigelen

Abuzer Kendigelen 7 Temmuz 1964 tarihinde Gümüşhane ili Köse ilçesi Salyazı (Posus) doğumludur.

İlköğretim hayatına Gümüşhane’de başladı ve sonrasında 1981 yılında Gümüşhane Lisesi’ni birincilikle bitirdi. 1985 yılında dönem birincisi olarak bitirdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinin Ticaret Hukuk Anabilim Dalına 1986 yılında araştırma görevlisi olarak atandı. 1986 yılında İ.Ü. Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak atandı.

1985 yılında İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde başladığı Yüksek Lisans eğitimini, 1987 yılında oybirliği ile kabul edilen “Kollektif Ortaklığın Anonim Ortaklığa Dönüştürülmesi” konulu tez ile bitirdi.

Bunu takiben kaydolduğu doktora programının seminer ve derslerini 1988 yılında tamamladı ve Şubat 1989’da girdiği doktora yeterlilik sınavını oybirliği ile başardı. Doktora tezine ilişkin çalışmaların bir bölümünü, 1990-1992 yılları arasında Alman Akademik Mübadele Kurumu’ndan (DAAD – Deutscher Akademischer Austauschdienst) kazandığı burs sayesinde, Münih Ludwig Maximillians Üniversitesi, Ticaret – Ekonomi ve İş Hukuku Enstitüsü’nde sürdürdü. Doktora çalışmasını 13 Nisan 1994 tarihinde savunduğu ve oybirliği ile kabul edilen “Anonim Ortaklık Payı Üzerinde İntifa Hakkı” konulu doktora tezi ile tamamladı.

1995’ten sonra da, özellikle yaz aylarında Almanya ve İsviçre’nin çeşitli üniversitelerinde bilimsel araştırmalar yaptı ve “Anonim Ortaklıkta Yönetime Katılma Haklarında İmtiyaz” konulu çalışmayı (doçentlik takdim tezini) hazırladı. Aralık 1999’daki sınav sonrasında Doçent unvanını kazandı ve Ağustos 2000’de Doçentlik kadrosuna atandı. 2004 yılında kaleme aldığı “Çek Hukuku” başlıklı monografik çalışmanın ardından, 2005 yılında İ.Ü. Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalına “Profesör” olarak atandı.

1995 yılında İ.Ü. Hukuk Fakültesi’ne yardımcı doçent olarak atandıktan itibaren, İ.Ü. Hukuk Fakültesinin yanı sıra, Adalet Yüksek Okulu ile İktisat Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesinde Ticaret Hukuku (Ticari İşletme Hukuku / Kıymetli Evrak Hukuku ve Şirketler Hukuku; ayrıca Rekabet Hukuku) dersleri verdi. Ayrıca İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan Özel Hukuk yüksek lisans ve doktora programında dersler verdi ve yüksek lisans ile doktora tezlerinde jüri üyesi, danışman olarak görev yaptı. Danışmanlığında toplamda yirminin üzerinde yüksek lisans ve doktora tezi hazırlanmış ve savunularak, başarılı bulunmuştur.

1999-2000 öğretim yılında iki dönem dekan yardımcılığı görevinde bulundu. 2004-2005 yıllarında Fakülte ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Mart 2010 tarihinden buyana yeniden Fakülte Yönetim Kurulu üyesi olarak görevlendirildi. Ayrıca 2010-2017 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Etik Kurulu kurucu üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Hâlen İ.Ü. Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalında Anabilim Dalı Başkanı olarak görevini devam ettirmektedir.

Yukarıda anılan idari görevlere son olarak 2016 yılında “sosyal bilimler alanı temsilcisi” olarak İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu üyeliği ile yeni kurulan İstanbul Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu Başkanlığı da eklenmiştir.

Almanca bilmektedir. Evli ve üç kız babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz