Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Haziran 2021
Beğen 6

Prof Dr Abuzer KENDİGELEN

Ad Soyad : Abuzer KENDİGELEN
Doğum Tarihi : 1964
Ölüm Tarihi :
Yaşadığı Şehir : İstanbul
Mesleği : Avukat
Telefon :
Prof Dr Abuzer KENDİGELEN

Abuzer Kendigelen 1964 yılında Köse Salyazı (Posus) doğumludur. Türk hukuk profesörü, avukat.

İlköğretim hayatına Gümüşhane’de başladı ve sonrasında Gümüşhane Lisesi’nden mezun oldu. 1985 yılında dönem birincisi olarak bitirdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinin Ticaret Hukuk Anabilim Dalına 1986 yılında araştırma görevlisi olarak atandı.

1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde başladığı Yüksek Lisans eğitimini, 1987 yılında oybirliği ile kabul edilen “Kollektif Ortaklığın Anonim Ortaklığa Dönüştürülmesi” konulu tez ile bitirdi.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora eğitimine başlayarak, doktora tezine ilişkin çalışmaların bir bölümünü, 1990-1992 yılları arasında Alman Akademik Mübadele Kurumu’ndan (DAAD – Deutscher Akademischer Austauschdienst) kazandığı burs sayesinde, Münih Ludwig Maximillians Üniversitesi, Ticaret – Ekonomi ve İş Hukuku Enstitüsü’nde sürdürdü. Doktora çalışmasını 13 Nisan 1994 tarihinde savunduğu ve oy birliği ile kabul edilen “Anonim Ortaklık Payı Üzerinde İntifa Hakkı” konulu doktora tezi ile tamamladı.

“Anonim Ortaklıkta Yönetime Katılma Haklarında İmtiyaz” konulu çalışmayı (doçentlik takdim tezini) hazırladı. Aralık 1999’daki sınav sonrasında Doçent unvanını kazandı ve Ağustos 2000’de Doçentlik kadrosuna atandı. 2004 yılında kaleme aldığı “Çek Hukuku” başlıklı monografik çalışmanın ardından, 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalına “Profesör” olarak atandı.

1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yardımcı doçent olarak atandıktan itibaren, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinin yanı sıra, İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu ile İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Ticaret Hukuku (Ticari İşletme Hukuku / Kıymetli Evrak Hukuku ve Şirketler Hukuku; ayrıca Rekabet Hukuku) dersleri verdi. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan Özel Hukuk yüksek lisans ve doktora programında dersler verdi ve yüksek lisans ile doktora tezlerinde jüri üyesi, danışman olarak görev yaptı. Danışmanlığında toplamda yirmiye yakın yüksek lisans ve doktora tezi hazırlanmış ve savunularak, başarılı bulunmuştur.

1999-2000 öğretim yılında iki dönem dekan yardımcılığı görevinde bulundu. 2004-2005 yıllarında Fakülte ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Mart 2010 tarihinden buyana yeniden Fakülte Yönetim Kurulu üyesi olarak görevlendirildi. Hâlen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalında “Profesör” olarak görevini devam ettirmektedir. Ayrıca 2010 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Etik Kurulu kurucu üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu için oluşturulan Bilim Komisyonunda görev almıştır. Yeni TTK’nın getirdiği birçok yenilik olduğunu savunmakla beraber birçok hatayı da içerdiğini ve düzeltilmesi gerektiğini savunmaktadır.Gümüşhane Haberlerimize Gözatın


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.