Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 16 Haziran 2024
Beğen 5

Attila Durak

Attila Durak

Fotoğraf sanatçısı Attila Durak 1967 yılında Gümüşhane`de doğdu. Üniversite yıllarında fotoğraf ile ilgilenmeye başladı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü`nden mezun olduktan sonra bir yandan fotoğraf çalışmalarını sürdürürken öte yandan da İstanbul`da NCR ve Leo Burnett firmalarında çalıştı, ardından ‘Eylül Caz Kulübü’nün işletmeciliğini yaptı. 1997 yılında New York`a yerleşen sanatçı New York International Center of Photography, School of Visual Arts – Fotoğraf Bölümü ve New York Hunter College – Güzel Sanatlar Bölümü`ne devam etti.

Sanatçının portfolyosunu İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Suriye, Ürdün, Mısır, Yunanistan, İspanya, Macaristan, İngiltere, Kanada, Amerika, Peru ve Türkiye`de çekilmiş sosyal dokümanter fotoğrafların yanısıra ağırlıklı olarak alternatif fotoğraf çekim ve baskı tekniklerini kullandığı deneysel çalışmalar oluşturmaktadır.

Attila Durak`in belli başlı sergi ve gösterileri arasında, 2006 yılında Bodrum Galeri Jazz Now Art Center`da düzenlenen `Echoes of the Street` solo sergi, 2005 yılında Antalya Galeri Ozan Orhon`da düzenlenen `Echoes of the Street` solo sergi, 2005 yılında Ankara Galeri Siyah Beyaz`da düzenlenen `Echoes of the Street` solo sergi, 2004 yılında New York’ta Avrupa Komisyonu’nun Birleşmiş Milletler Delegasyonu tarafından düzenlenen ‘Europe Day 2004 – Celebrating EU Enlargement through Art, Benefiting Adopt-A-Minefield’ isimli karma sergi; 2003 yılında İstanbul Galeri Artist`de düzenlenen `Echoes of the Street` solo sergi, 2000 yılında New York Duggal Underground Gallery`de düzenlenen `Echoes of the Street` solo sergi, 2000 yılında Dallas, Texas`da `Hata-ograf` isimli solo sergi, 1999 yılında New York Marcus Garvey Park Gallery X organizasyonu olan `Xtreme Xteriors` isimli karma sergi, 1999`da New York Madison Square Garden`da düzenlenen, International Independent Film and Video Festival kapsamındaki karma sergi, 1993 yılı, İstanbul FOTOĞRAF EVİ’nde ‘Yunanistan: Görsel Dokümantasyon’ saydam gösterisi,1990 Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde ‘Geçmişte Ankara’ solo sergisi, 1989 Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde ‘Mısır`da Yaşam’ saydam gösterisi sayılabilir.

Durak’ın son çalışmaları arasında `Ebru` projesi olarak anılan, Türkiye`nin çok kültürlü toplumsal yapısını irdeleyen, etnografik bir fotoğraf ve kitap projesi yer almaktadır. Proje Türkiye`yi eski ya da güncel, çok renkli toplumların, etnisitelerin, tarihlerin, uygarlıkların, gelenek ve kültürlerin buluşma noktasında gösteren bir fotoğraf serisiyle farklı bir Türkiye öyküsü anlatıyor.
Attila Durak’ın çalışmalarını 2000-2006 yılları arasında tamamladığı Ebru projesi ilk olarak 3 Mayıs-2 Haziran 2007 tarihleri arasında New York’ta Soho Photo Gallery’de, ardından da 19 Haziran – 21 Temmuz tarihleri arasında Binbirdirek Sarnıcı’nda sergilendi. Ardından Diyarbakır, İstanbul, Kars, Antakya, Samsun, Mersin, Van, Bursa ve İzmir içeren bir Türkiye turuna çıkan sergi, Türkiye turnesi sürerken proje iki ayrı başlık altında Amerika’da Uluslararası Memphis In May Festivali’nde sergilendi. Türkiye turnesi 17-31 Mart 2009’da Ankara’da sona erdi.

Avrupa turnesinin ilk etabını 26 Eylül – 4 Kasım 2008’de Frankfurt Kitap Fuarı’nda, 1-31 Ekim tarihleri arasında Leipzig’de ve 11-27 Kasım tarihleri arasında da İsviçre’nin Basel kentinde açtığı sergilerle tamamlayan Durak, ikinci etaba Almanya’nın Duisburg ve Rinteln şehirlerinde açtığı sergilerle başladı ve Arles, Bordeaux, Die, Metz, Stains ve Lyon’da açtığı sergilerle Fransa’da Türkiye Mevsimi kapsamında yer aldı.

Attila Durak Eylül 2010`da Münih’te, Ocak 2011’de Brüksel`de ve Mayıs ayında Ermenistan’da, 2012 Nisan ve Haziran ayları arasında da Hollanda`nın Deventer ve Lahey şehirlerinde Ebru projelerinin son sergilerini açtı.

2013 ve 2014 yıllarında `Echoes of The Street` fotoğraflarını Balıkesir, Alaçatı ve Bursa`da sergiledi.

2014 Mayıs`ında fotoğraf sanatçısı Kemal Aslan’ın Gezi direnişi fotoğraflarından oluşan ‘Bu Daha Başlangıç / Direniş Sergisi`nin küratörlüğünü yaptı.

17 Ekim – 18 Kasım 2014 tarihleri arasınında küratörlerinden de olduğu Foto Istanbul fotoğraf festivalinin ilkini gerçekleştirdi.

  • A, Ressam
  • 1.962 kez görüntülendi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz