Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 23 Nisan 2024
Beğen 12

Erol TEKÇE

Erol TEKÇE

Gümüşhane’nin Şiran ve Kelkit ilçelerinin ortalarında yer alan Şiran’a bağlı Kavakpınarı(KERADAM) köyünde 21.07.1968 yılında dünyaya gelen Tekçe, aslen Torul BOSTAN’lar sülalesine mensuptur.

 

Erol TEKÇE, İlkokulu Ankara Nazife Hatun İlkokulu, ortaokulu Samsun 100.Yıl Ortaokulu, liseyi Ankara Gazi Lisesinde bitirdikten sonra Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi(KTÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünü 1990 yılında bitirdi. Askerliğini 1992-93 yıllarında Komando Asteğmen olarak Bİtlis-Hizan merkezli seyyar operasyon birliklerinde tamamladı. Ardından Gazi Üniversitesi(GÜ) Eğitim Fakültesinden Öğretmenlik Ek Derslerini 1993-94 yıllarında alarak Ankara Beypazarı İmam- Hatip Lisesi’ne Coğrafya Öğretmeni olarak atandı.

 

Beypazarında Yaklaşık dört yıl muhtelif okullardada öğretmenlik yapan Tekçe ardından Ankara Aktaş Endüstri ve Meslek Lisesi başta olmak üzere bir çok okulda öğretmenlik hizmetine devam etti. Kısa bir ara Enerji Bakanlığı’na bağlı Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde Mühendis olarak çalışan Tekçe ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ genel Müdürlüğünde önce Mühendis ardından Şube Müdürü ve kısa bir dönmde Daire Başkanlığına vekalet etti. Bir müddet sonra Bayındırlık ve İskan Bakanlığı TAU Genel Müdürlüğüne Mühendis kadrosuyla ataması yapılan Tekçe,Bakanlık bünyesinde Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Dairesindede bir süre çalıştı ve akabinde yaklaşık iki yıl TBMM de Gümüşhane Milletvekili Prof.Dr. Yahya DOĞAN’a Danışmanlık yaptı.Burdaki görevi bittikten sonra Bayandırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünde Mühendis olarak tekrar geri döndü.Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bünyesinde Kentsel Dönüşüm ve Altyapı Genel Müdürlüğü oluşması sırasında aktif rol alan Tekçe,son olarak Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü Yerbilimsel Etüd Dairesine gelerek başta Gümüşhane olmak üzere ülkenin tüm şehirlerinin planlamaya esas etütlerinde önemli çalışmalarda bulundu.

 

2016 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu başkan danışmanlığı görevine atandı. 2017 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstütü Başkanı olarak atanan Tekçe 2020 yılının başında Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, 2021 yılında ise İş Teftiş Başkanlığına Daire Başkanı olarak görevlendirildi.


Erol TEKÇE’nin ,Gümüşhane Sivil Toplum Kuruluşları ile ilgili serüveni ise şöyle; 1987 yılında kurulan Trabzon Gümüşhaneliler Derneği Gençlik Kollarından başlayan çalışmalarıyla,1990’lı yıllarda Türkiye’nin en eski ve köklü derneği olan Ankara Gümüşhaneliler Derneğinde Gençlik Kollarında devam eden cemiyetçiliği 2001 yılında Gümüşhaneliler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliğine girmesiyle yeni bir boyut kazandı. Daha sonra 2002 de Dernek Başkan Vekili ve 2003 sonlarında Dernek Başkanı oldu. 2005 yılında Gümüşhanelilerin ve Karadeniz Derneklerinin Türkiyede ki ilk federasyonu olan GÜDEF’i kuran Tekçe,aynı yıl onursal Başkanlığına Aydın Doğan’a bir berat ile takdim ederek desteğini aldı. Tekçe,GÜDEF’in kuruluş gecesinede 20 bin Gümüşhaneliyle birlikte geceye Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ı da getirerek tarihe geçti.2007 yılında GÜDEF Başkanlığından yeni gençlerin önünü açmak maksadıyla kendi isteğiyle ayrılan Tekçe,aynı yıl arkadaşlarıyla Kızılay Ataç Sokata GÜMÜŞKONAK adında bir Gümüşhane evi açtı. 2010 yılında (GÜBDER) Gümüşhaneli Bürokratlar ve Kamu Çalışanları Derneği nin Kurucularından olan Tekçe, 2013 yılına kadar GÜBDER Başkan Vekili ve 2013 te Başkanlığa getirildi. Daha sonra Ankarada Ahmet Ziyaüddin Gümüşanevi Platformunu kuran Tekçe, son olarak Gümüş Gelişim Akdemisi’nin kurulmasına öncülük etti. Gümüşhanenin Sesi Gazetesi ve Güdef Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği de yapan Tekçe, bir çok dergi gazete ve web haber sitelerinde makalelere ve araştırma yazılarına imza attı.


Tekçe, 2003 yılında Kamusen’e bağlı Türk Yerel Hizmet-Sen Ankara Başkanlığı ve Üs Kurul Delegeliğine, 2014 yılında ise Bayınıdır Memur-Sen Ankara başkanlığına seçildi.
Trabzon Yavuz Selim Vakfı,Pozitif Siyaset Platformu,Karde-Bir,Kastop,Karder ve Tüm-Karder olmak üzere bir çok sivil Toplum kuruluşların kurulmasında öncülük etti ve değişik kademelerde görevlerde bulundu.


Tekçe, memuriyet hayatına başlamadan siyasetinde içinde yer aldı.Önce Refah Partisi Trabzon Gençlik Kollarında ardındanda Beypazarı RP İlçe Yönetimlerinde yer aldı.
Ticari hayattada yer alan Tekçe,1996 Yılnda Mimtaş a.ş,1997 yılında Er-Me Mobilya Ltd.şti. şirketlerinin kurucuları arasında yer aldı.Spor hayatındada yer alan Tekçe,Teakwando,masatenisi gibi dallardada sporla iştiğal edip değişik dereceler aldı.Askispor Güreş sorumluluğuda yapan Tekçe Lise Yıllarında atletizm ile ilgilide dallarda uzun süre spor camiasının içinde yer aldı.

 

Sanat hayatında ilk,orta,lise ve üniversite hayatı boyunca okulların korolarında yer alan Tekçe Halk müziği ile ve Türk Sanat Müziği dallarında çalışmalarda bulunmuş şiire de oldukça meraklı olan Tekçe Tüm şiirlerini kitap haline getirmek için yaptığı çalışmaları son aşamaya getirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz