Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 09 Aralık 2023
Beğen 2

Fikret BOZKIR

Fikret BOZKIR

Gümüşhaneli ressam Fikret Bozkır saatli maarif takvimi 1957 senesinin Kasım ayının dokuzunu gösterirken Gümüşhane Merkez Canca (Rüfene) Mahallesi’nde dünyaya geldi. Babası Orhan Bey’dir. Fikret Bozkır ortaokul mezunudur. Çok istediği halde ailevi şartlar okumasına imkân vermedi. 1982 yılında Gümüşhane’de özel bir bankada çalışmaya başladı ve 2003 yılında emekli olarak İstanbul’a yerleşti. Portre ve klasik çalışmaları vardır. Fikret Bozkır evli üç çocuk babasıdır.

 

Gümüşhaneli ressam Fikret Bozkır’ın farklı bir teknik kullanarak yaptığı portreler canlı görünümleri ile hayranlıkla izleniyor.

Fotoğraf mı? resim mi? şüphesi uyandıran eserlerin sahibi Bozkır, kendi imkânları ile geliştirdiği resim sanatını, Türkiye’de sadece birkaç sanatçı tarafından uygulanabilen ‘Kuru fırça tekniği’ ile yağlıboya portre çizerek sürdürüyor.

İstanbul’un Ayazoğlu Semtinde ikamet eden ve yılın büyük bir kısmını Gümüşhane Canca( Rüfene) Mahallesinde geçiren Ressam Fikret Bozkır, uzun yıllardan beri özellikle portre çalışmaları yaptığını ve sürekli yeni teknikler arayışında olduğunu ifade ederek, son dönemde çok az sayıda ressam tarafından bilinen Kuru Fırça Tekniği ile yağlı boya portre çizmeye başladığını söyledi.

Tekniği, Rus sanatçıların internetteki videolarını izledikten sonra, Adana’da yaşamakta olan ve bu tekniğin ustalarından İsmet Çabuk’tan öğrendiğini belirten Bozkır, “Kuru Fırça Tekniği, 20 yüzyılda Sovyet Sanatçılarının lider portrelerini, büyük bezler üzerine kolayca yapmak için geliştirdikleri bir teknik. Günümüzde ise; Moskova’da, daha çok İgor Kazarin ve Yakov Dedyk gibi, sokak ressamlarının kullanıyor. Tekniğin özelliği de, iyi uygulama ile çok canlı eserlerin ortaya konulabilmesi. Türkiye’de, İsmet Çabuk yağlı boya kullanarak bu tekniği uyguluyor. Bir süredir ben de onun çalışmalarına katılarak bu tekniği uygulamaya başladım” diye konuştu.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz