Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 25 Haziran 2024
Beğen 17

Hamit ARSLAN

Hamit  ARSLAN

1958 yılı Gümüşhane – Şiran ilçesi Bolluk (Pağnik) köyünde doğdu. Ankara – Abidinpaşa End. Meslek Lisesi Tesviye Bölümünden 1975 yılında mezun oldu. 1977 yılında Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu’ na girdi ve 1981 yılında Tesviye bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Giresun End. Meslek Lisesi’ nde Tesviye Bölüm öğretmeni olarak göreve başladı. Valilik emri ile Bulancak – Piraziz End. Meslek Lisesi (İsmail Yücel Endüstri Meslek Lisesi) Tesviye Bölümünü kurmakla görevlendirildi ve bu okulda Tesviye Bölümünü kurdu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan sınavlarda ve British Council İngilizce sınavlarında başarılı olduktan sonra 1987 yılında İngiltere’ ye gönderildi. İngiltere’ de önce Norwich – Bell School of Languages dil okulunda İngilizce daha sonra da Wigan College of Technology’ de CNC Takım Tezgâhları (Computer Numerical Control Machine Tools) ve CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing)  konularında eğitim gördü.

 

1993 – 1996 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ nde CAD/CAM konusunda Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.  Mersin Üniversitesi Müh. ve Mimarlık Fakültesi’ nde CNC dersleri  vermiş olup halen Adana MYO’  da öğretim görevlisi olarak da CNC, CAD, CAD/CAM konularında ders vermektedir. Çeşitli teknik dergi ve yayınlarda yayınlanmış makaleleri vardır.  Adana – KOSGEB, Adana – MEKSA ve Makine Mühendisleri Odası – Adana Şubesi’ nin Bilgisayar, CNC Takım Tezgahları, CAD ve CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli İmalat) konularında eğitim uzmanı olup bu kurumların  belirtilen  konulardaki eğitimlerini vermektedir.  Uzun yıllar Japon OKUMA CNC Takım Tezgahlarının Çukurova Bölge Müdürlüğünü yaptı.

 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda CNC Bölümlerinin kurulması, ders programlarının hazırlanması, meslek kitaplarının tercümesi ve meslek dersleri öğretmenlerinin eğitiminde M.E.Bakanlığı tarafından görevlendirildi. 1990 yılında M.E.B. tarafından FESTO firmasında Pnömatik – Elektropnömatik  ve PLC konularında eğitim görmek üzere Avusturya – Viyana’ ya gönderildi.

 

Türkiye’ ye döndükten sonra Adana Teknik ve End. Meslek Lisesi CNC Bölümünü kurmak üzere bu okula atandı. Bu okulun CNC Bölümü, CNC Atölyesi ve CAD/CAM Laboratuarını kurdu ve 2013 yılına kadar bu okulda CNC Bölüm Şefi olarak görev yaptı. Halen Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde CAD/CAM laboratuvar şefi olarak görev yapmaktadır.

 

İstanbul’da yaşayan Arslan, halen özel sektör firmalarında teknik, eğitim ve İSG konularında da danışmanlık yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz