Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 23 Nisan 2024
Beğen 23

Osman NEBİOĞLU (Hışır Osman)

Osman NEBİOĞLU (Hışır Osman)

1951 yılında Gümüşhane Merkez Dörtkonak (Edire) Köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gümüşhane’de tamamladı.Nebioğlu. 1972 yılında Erzurum iline bağlı Yağmurcuk Köyünde öğretmenlik görevine başlar. Erzurum iline bağlı Güngörmez Köyü öğretmenliğine, oradan da Gümüşhane iline bağlı Akçahisar Köyü öğretmenliğine atanır. 12 yıl görev yaptıktan sonra öğretmenlikten ayrılır. Bu ayrılışı şiirlerine de yansıyan acı bir olay nedeniyledir. Yedi yaşındaki oğlu Alper’in elektrik çarpması sonucu ölümü şair ve eşi için büyük bir yıkım olur. Bu yıkım nedeniyle öğretmenlik mesleğinden istifa eder.
Gümüşhane, Trabzon ve son olarak yine Gümüşhane’de ticaretle iştigal etmektedir. Evli ve iki kız, bir erkek evlat sahibidir. Hayatı trajedilerle doludur. Bir bayram günü çalıştığı köyden kendi köyüne dönen şair eşini evlat acısıyla çökmüş bulur. Eşinin ölüm karşısındaki tükenmişliği diğer çocuklarını da etkileyecek kadar baskındır. Evdeki matem havasına dayanamayan şair alır eline sazını ve bir bayram türküsü söyler. Türkü yas havasını dağıtmadığı gibi hayat arkadaşının saçlarının üç ay içinde bembeyaz olmasına sebep olur.
Ama şair gönlü bayram dinlemez. Hüznü ezgiye dönüştürüp döker mısralara. Çünkü gönülde hüznün de sevdanın da neşenin de ne zaman dem tutacağı belli değildir. Şiirleri Talat Ülker tarafından “Ağla Beni” adlı kitabında toplamıştır. Osman Nebioğlu’nun birçok şiiri bestelenerek, başta Songül Karlı, Nurullah Akçayır, Bedia Akartürk, Cankat olmak üzere birçok sanatçı tarafından seslendirilmektedir. Sitemkar Yarim, Ben Beni, Felek, Yar Seni ve Gel Benden yana adlı şiirleri TRT repertuarına girmiştir.

FELEK

Felek ne derdin var ise
Ben varım ya sal başıma
Bıkmışım senin dünyandan
Zaten gelir dar başıma

Bırakmadın benim peşim
Kurutmadın gözüm yaşın
Neyinden korkarım kışın
Yazın yağar kar başıma

Hışır Osman yanar bitmez
Ocak içte baca tütmez
Kahpe felek sanki yetmez
Birde vurur yar başıma

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz